Познати Митровчани
Mилан Михајловић (рођен 17.02.1966.године) у Косовској Митровици. Дипломирао на Рударско-металуршком факултету и стекао звање геолога. Радио као новинар у телевизији „Мост“, сада као директор Градске библиотеке „Вук Караџић“. Председник „Књижевног друштва Косова и Метохије“.
Објавио књиге поезије : „Колашински расковник“, “ Центон“, „Раскопани темељ“, “ У колевци твога срца“, “ Срне и ране“.
Песме су му превођене на руски, пољски и румунски језик.
Добитник награде РТС-а и признања за ТВ репортажу на фестивалима у Кучеву и Сомбору 2005.године,“Златне значке“ КПЗ Србије 2000.године, “ Пера деспота Стефана Лазаревића“ 2001. године, признања „Лазар Вучковић“ 2005.године и часописа “ Збиља“.
Александар Аца Деспотовић ( рођен 17.04.1933.године ) у Косовској Митровици у којој је завршио основну школу и Српску државну гимназију, а у Пећи средњу економску школу. Цео радни век провео је у “ Трепчи“ радећи на финансијским пословима.
Један је од организатора културног живота у Косовској Митровици. Почетком шездесетих година с албанским песником Тефиком Бехрамијем основао је Књижевни клуб „Трепча“ који је окупљао све књижевне ствараоце у граду на Ибру. Био је његов дугогодишњи председник. Из тог клуба су потекли потоњи српски књижевни ствараоци северног Косова. Потом је иницијатор и творац Сусрета песника радника у Косовској Митровици. Бавио се и режијом у драмским секцијама културно-уметничких друштава.
Песме су му превођене на мађарски, македонски, албански и турски језик .
Објавио је књиге поезије : “ Жубор времена“, „Привремено мртав“, „Зелена јутра“, “ Светопоље“, “ Зашто Светопоље крије своје око“, „Молитва Светопољу“, „Лемброна“, “ Аманети оца Јована, “ Векови израсли из корена“, “ Православни појмовник“ и “ Харитон“ , и роман „Кад су цвале неизмишљене руже“.
Добитник је многобројних награда : „Орден рада са сребрним венцем“, награда „Силвија Томазини“, „Новембарска награда града Митровице“ и „Златно перо деспота Стефана Лазаревића“.
У оквиру „Сабора културног стваралаштва Србије у Косовској Митровици“ сваке године, у организацији КЦ “ Драгица Жарковић“ одржавају се песнички сусрети “ Александар Аца Деспотовић“.
Благоје Стевић (рођен 08.08.1950.године) у Косовској Митровици, где је завршио средњу економску школу. За секретара „Савеза аматера општине Косовска Митровица“ именован је 1997.године.
Максимално се ангажовао на унапређењу аматеризма у Косовској Митровици за шта је добио више значајних награда. Био је члан КУД „Боро и Рамиз“.
После своје смрти оставио је иза себе једно сећање на увек насмејаног и на шалу спремног Благоја, увек присутног на свим културним манифестацијама града.
Илија Спирић ( рођен 09.07.1941.године) у Косовској Митровици.
У родном граду завршио је “ Вишу машинску школу“.
Радни век је провео у комбинату “ Трепча“, у руднику “ Стари Трг“, где је остао упамћен по бројним иновацијама. Био је председник „Друштва Косова и Метохије оболелих од мултипле склерозе“ и члан “ Друштва Србије“.
Био је велики борац за права оболелих од те тешке болести и ангажовао се да оболели лакше дођу до посла , лекова и медицинских помагала. Након њега је остала једна велика празнина у смислу борбе за оболеле од те болести .
Награђен је “ Орденом рада са сребрним венцем “ и другим признањима.
Иза себе је оставио супругу и троје деце.
Др Месуд ( Меско) Џековић (рођен 14.01.1961.) у Косовској Митровици.
Основну и средњу школу је завршио у Косовској Митровици, Медицински факултет на Универзитету у Приштини, као једини студент на српској настави из Косовске Митровице . Специјализирао је Педијатрију у Београду на Институту за здравствену заштиту мајке и детета „Др В.Чупић „.
Лекарски стаж је обавио у Дому здравља у Косовској Митровици, где је засновао и први радни однос. Због потребе службе прелази у неонатолошки одсек Гинеколошко-акушерског одељења на место шефа тог одсека.
Магистралну тему „Фактори од значаја за етиологију урођених срчаних болести “ одбранио је на Медицинском факултету у Београду.
Учествовао је на бројним конгресима и симпозијумима и изложио 14 ауторских и 17 коаторских радова. Завршио је Курс „Baby frendly“ под покровитељством „UNICEF-a“ у Скопљу , као и IV курс првог циклуса Југословенске педијатријске школе.
Био је члан „Српског лекарског друштва“
Иза себе је оставио супругу и троје деце.
Након страдања, као почасном грађанину и великом стручњаку, породица је примила Захвалницу за његов рад и пожртвовање у име деце и родитеља ПУ“Даница Јарамаз“
Као и много пута до тада, бригу да нови живот почне у најбољем реду водио је педијатар Месуд Џековић. Нема тог детета у Косовској Митровици и околини које није волело доктор Меска, који се према туђој деци опходио као према својој, увек спреман да помогне и саслуша.
Новица Соврлић ( 04.10.1956.године) у Косовској Митровици. Дипломирани економиста.
Члан је „УКС-Књижевног друштва Косова и Метохије“.
Објавио је књиге поезије : „Земља стричева“, “ Ниси иста“ и “ Шарена лажа“.
Песме су му превођене на пољски језик. Заступљен је у више антологија.
Најзначајније награде су му : “ Златна значка „КПЗ Републике Србије, “ Перо деспота Стефана Лазаревића“ и „Орден Мајке Југовића“ који је његова супруга добила као мајка четворо деце.
Петар Ракић (рођен 25.06.1948.године) у Косовској Митровици.
Велики ентузијаста, заљубљеник у џез.. Дао је немерљив допринос развоју културе учинивши да Косовска Митровица има душу и сврста се у ред музичких центара.
Крајем седамдесетих оснива “ Џез оркестар“ а затим црквени хор “ Бранислав Нушић“. На Међународном такмичењу православних црквених хорова тај хор , у Пољској осваја друго место.
Године 1989. оснива и Међународни “ Џез и блуз фестивал“ који постаје традиционалан и окупља елитна имена џеза.
Оснивач је и аранжер дечјег фестивала забавне музике “ Цвркути са Ибра“.
Добитник многобројних награда и признања : „Златне значке КПЗ Србије“, “ Грамате“ додељене од владике Артемија, “ Новембарске награде града Митровице“, „Соколица“ за десетогодишње учешће црквеног хора на тој манифестацији.
Објавио је Монографију Црквеног хора „Бранислав Нушић“.
Миланко Ђино Јеротијевић (28.01.1934.године) у Косовској Митровици.
Доајен изворне народне музике, поборник православља.
Био је фудалер “ Трепча“.
Највећа љубав му је била музика. Препознатљивог гласа, осећаја за ритам и мелодију, непоновљиве интерпретације, посебно изворних српских песама с Косова и Метохије.
Добио је низ признања , награду за посебне заслуге у развоју културно -уметничког стваралаштва, “ Златну значку“ КПЗ Србије.
Био је најуспешнији солиста на Осмој смотри фолклорних ансамбала, носилац плакете за најбољег вокалног солисту 1996. и 1997. године, снимио две плоче, члан КУД-а “ Венац“.
Миомир Мики Јовановић (рођен 17.03.1963. године) у Косовској Митровици.
Био је радник Управе за трезор у служби за платни промет Народне банке Србије.
Био је председник „Удружења младих уметника Митрикс“ и члан управе Кљижевног друштва Косова и Метохије.
Објавио је три књиге поезије. Награђен је “ Песничком повељом“ Књижвног клуба „Карађорђевић“ и специјалном повељом „ЈУ поет феста“ у Суботици.
Аутор је следећих збирки поезије: „И реч живот роди“, „Небеска врата“, “ Знам ја вас“, “ Кад ноћ јутро не признаје“.
Песме су му превођене на руски, македонски и румунски .
Добитник „Пера деспота Стефана” на Видовдан 2007. године у Грачаници, на „Видовданском песничком причешћу”
Миодраг Радомировић (Рођен 08.05.1956.године).
- „Месец изнад Виноградске“, Приштина, 1996;љубавна
- „Смањите ми ташну“, Приштина, 1997; дечја
- „ Марија, отвори врата“, Приштина, 1999; дечја
- „Писма из склоништа“, Косовска Митровица, 2000;дечја
- „ Планета снова“, Рашка, 2003; дечја
- „Окрени стопе, Арсеније“, Рашка, 2003;родољубива
- „Продавница маште“,Врање, 2007; дечја
- „Ево ти рука, циганко“, Косовска Митровица 1995;певана поезија
- „Кад славуји плачу“, Косовска Митровица, 1999;певана поезија
- „Ла луне ау-дессус де Виноградска“, /превод на француски књиге „Месец изнад Виноградске“,Рашка, 2003;
- „Код старог бунара“-приче из старе Косовске Митровице, Косовска Митровица, 2013.проза
- „Ноћас док Ибар сну гледа у длан“, Косовска Митровица 2016. градска, урбана и љубавна…
У штампи је његова шеста књига дечјих песама „Дете бити није лако“ у издању приштинске „Панораме“, у припреми је друго издање књиге „Код старог бунара“ и друго допуњено издање књиге певане поезије „Ево ти рука, циганко“.
Заступљен је у Антологији косовско-метохијских песника, Антологији косовско-митровичких писаца, зборницима: „Светопољски камен“, „Векови изникли из корена“, „Земља божурова“, „Светопоље“ и више других зборника, часописа и осталих периодичних издања. Члан је Удружења књижевника Србије, Друштва писаца Косова и Метохије, Књижевног клуба „Трепча“ из Косовске Митровице, Књижевног клуба „Сјеверац“ из Подгорице. Покретач је листа за књижевност „Перо“ при Књижевном клубу „Трепча“.
Један је од најпродуктивнијих и најбољих текстописаца у ондашњој Југославији и данас у Србији. Аутор је преко 1000 снимљених текстова за народну и забавну музику. Његове песме извођене су и добијале значајна признања на великим фестивалима као што су: „Илиџа“, „Песма Евровизије“- /избор за представника Југославије на фестивалу „Песма Евровизије“/, „Акорди Косова“, „Посело 202“, „Сабор народне музике РТС“,итд.
Члан је Удружења књижевника Србије, Друштва писаца Косова и Метохије, Књижевног клуба „Трепча“, Удружења новинара Србије и Међунаредног удружења новинара, Савеза музичких аутора Србије СОКОЈ…Живи и ради у Koсовској Mитровици кoју није ни једног дана напуштао…
Оливер Ивановић ( рођен 01.04.1953. године).
Завршио је средњу и Вишу техничку школу и Економски факултет.
Био је директор “ Транс-Косова“, ИГМ „Звечан“, „Спортског центра“, заменик директора „Фероникла“ и директор „Покрајинске службе за запошљавање“.
Двоструки првак Косова у каратеу, друго и треће место на првенству Хрватске од 1992.до 1996. године , првак Југославије, победник „Купа“ 1992.и 1993. године, добитник „Златне плакете “ за развој каратеа 1999. године“, „Плакете Удружења бораца рата“.
Био је Међународни карате судија од 1985.године у Мадриду, активно судио до 1999.године. Био је на 14.европских првенстава.
Цветко Јеротијевић ( 18.03.1939. године) у Косовској Митровици.
Био је наставник ликовне културе, професионални сликар, вајар и фирмописац.
Основну и средњу школу завршио је у Косовској Митровици а Вишу уметничку у Пећи.
Његови портрети налазе се у галеријама и приватним колекцијама у земљи и свету. Добио је више признања за сликарски рад.
Невена Божовић (15. јун 1994) српска је певачица која је представљала Србију на „Дечјој песми Евровизије“ 2007. године у Ротердаму и освојила треће место.
Након победе на „Беосонгу“2013. године а као чланица групе „Моје 3“ , такмичила се као представница Србије на „Песми Евровизије“ 2013. године у Малмеу.
Прва је учесница која се такмичила на „Песми Евровизије“ након учешћа на „Дечјој песми Евровизије“. „Моје 3“ су освојиле 11. место на првој полуфиналној вечери и нису ушле у финале.
Милош Красић (рођен 1. новембра 1984. у Косовској Митровици) је српски фудбалер који тренутно игра за Бастију, а био је једно време стандардни члан и репрезентације Србије.
Каријеру је почео у ФК „Рудару“ у родном граду Косовској Митровици, где су његов таленат приметили скаути Војводине. Са само 14 година, 1999. године пребачен је у омладински погон „Војводине“.
У наредне 4 године је играо за све младе селекције „Војводине“ и био капитен омладинског тима. Проглашен је за најбољег фудбалера Србије 2009. године, као признање за изванредне партије које је пружио у репрезентативном дресу, у квалификацијама за Светско првенство 2010.године.
Миљана Николић ( рођена 06.12.1971. године) у Косовској Митровици.
Медицински факултет завршила је у Приштини, а на предлог „Српског лекарског друштва Србије “ проглашена је за студента генерације.
На ВМА у Београду завршила је специјализацију знатно пре рока , уписала постдипломске студије.
Специјалиста је анестезиолог-реаниматолог, сада директор Дома здравља у Косовској Митровици.
Милан Ивановић (рођен 05.02.1955.године) у Косовској Митровици.
Завршио је Гимназију у родном граду а Медицински факултет у Београду, где је и специјализирао област пнеумофтизиологије.
Био је заменик директора “ Здравственог центра“ а сада директор КБЦ-а у Косовској Митровици.
Аутор је више стручних радова из медицине, област пнеумофтизиологије.
Добитник је низа награда : “ Орден заслуга за народ“, “ Орден Светог Саве“ и “ Повеља Светог Стефана“.